Dobrý den, omlouváme se ale z důvodu vysokého počtu objednávek se může dodací lhůta u některých produktů prodloužit až na 3 týdny. Jedná se hlavně o jímky SPARTAKUS. U jímky SMART 3600 byla z kapacitních důvodů dočasně pozastavena výroba a je ji možné nahradit jímkou Olympia 4000 v podobné cenové relaci.

Vsakovací zkouška před usazením plastové jímky

Vsakovací zkouška- postup a vyhodnocení

Slýcháme mnoho mouder a jistých informací o vhodnosti umístění plastových samonosných jímek do země bez betonáže. Zkusme si říci několik informací a rad, abychom předešli nepříjemnostem s jejich usazením. Dnes se budeme zaobírat vsakovací zkouškou.

Vsakovací zkouška nám určuje, jak je zemina propustná

 

V čase, než začneme vůbec uvažovat či zvažovat umístění nějaké retenční nádrže na dešťovou vodu. Je potřeba vyřešit několik zásadních otázek.

 

 1. Místo uložení nádrže či jímky a její napojení na stávající či nové potrubí.
 2. Budu žádat o dotaci? A dosáhnu na ni?
 3. Plastovou či betonovou jímku?

Otázkou 1 a 2 jsme se již zabývali v jiných článcích, takže dnes se budeme zabývat otázkou č. 3. Abychom si mohli zvolit námi preferovanou plastovou jímku musíme provést vsakovací (zasakovací) zkoušku. Tato zkouška nám určuje propustnost zeminy a tím pádem vhodnost umístění plastové jímky na náš pozemek.

průběh vsakovací zkoušky

Vsakovací zkouška je propustnost zeminy na vlastním pozemku můžeme zjistit velmi jednoduše i sami a je to zdarma nebo za velmi malou cenu a to provedením vsakovací zkoušky. Výsledkem zkoušky bude objem - kolik vody, které se vsákne za určitý časový úsek.

průběh vsakovací zkoušky

Vsakovací zkouška je propustnost zeminy na vlastním pozemku můžeme zjistit velmi jednoduše i sami a je to zdarma nebo za velmi malou cenu a to provedením vsakovací zkoušky. Výsledkem zkoušky bude objem - kolik vody, které se vsákne za určitý časový úsek.

 

Postup Vsakovací zkoušky

Co budeme potřebovat

 • Lopatu, rýč či krumpáč
 • Metr či nějaké pravítko
 • Dřevěnou desku na měření hloubky
 • Stopky nebo hodinky
 • Štěrkopísek o zrnitosti 4-8 nebo 8-16
 • Dostatek vody
 • Papír k zapisování výsledků

Vsakovací zkoušku byste měli provádět tam , kde uvažujete o usazení plastové jímky nebo chcete umístit však či vsakovací objekt.

 • vytyčte si velikost zasakovacího prostoru ten by měl být o velikosti 50*50 cm a začněte s výkopem. vykopanou zeminu ukládejte min. 2m daleko od zasakovacího prostoru aby jste se okolo mohli pohybovat.
 • výkop proveďte až do hloubky 55 cm a pokud možno se snažte tento výkop mít rovný.
 • výkop vysypte štěrkopískem tak ,aby zůstal čistý prostor 50 cm.
 • z konve zalijte prostor tak, aby se zvlhčila zemina ale nehromadila se voda v prostoru. a to nejméně 4xza 30 minut.
 • zaleite prostor do výše 25 cm a zapněte stopky po 30 minutách zkontrolujte kolik se vsáklo vody a zapište čas a kolik vody se vsáklo. V případě že se vsáklo více jak 2 cm vody opakujte měření po 60 a 120 minutách

toto vše opakujte po 2 hodinách a opět zaznamenávejte.

Vyhodnocení

Vyhodnocovat budeme dva časy a to 30 minut a 120 minut.

 

Čas 30 minut

Vsáknutá hloubka

Propustnost zeminy

Méně než 2 cm

 

2-4 cm

malá

4-8 cm

střední

Více než 8 cm

velká

Čas 120 minut

Vsáknutá hloubka

Propustnost zeminy

Méně než 4 cm

malá

4-12 cm

střední

Více jak 12 mm

velká

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení